Wyjazd do Rosji bez wizy w paszporcie

Karolina Morka 

Interesuje Cię wyjazd do Rosji? Możesz odwiedzić kraj sąsiadów bez wizy w paszporcie. Tak, jest to możliwe!

Wyjazd do Rosji bez wizy w paszporcie

Rosja jest ogromnym krajem mogącym zaoferować wiele odwiedzającym ją osobom. Wspaniałe dzieła sztuki zebrane w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, piękna cerkiew Wasyla Błogosławionego na moskiewskim Placu Czerwonym. Dzikie i oszałamiające widoki dalekiej Syberii czy Jeziora Bajkał, smaczna kuchnia i gościnność miejscowej ludności to tylko część jej bogactw. Nadal jest mocno niedoceniana pod względem turystycznym. Wielu ludzi nie widzi jej wielkiego potencjału i omija ten kraj w swoich planach podróżniczych. Obwód Kaliningradzki – najbliżej położona część Rosji powinna być nam szczególnie bliska przez wzgląd na historię.

Od dawna myślałeś jednak o wyjeździe do Federacji Rosyjskiej, ale przerażała Cię wizja czasu i kosztów związanych z wyrobieniem wizy w konsulacie?

Wybierając się koleją transsyberyjską czy planując odwiedzić Moskwę co prawda nadal musisz posiadać wizę wbitą do paszportu. Ale czy wiesz, że udając się do Sankt Petersburga czy Kaliningradu nie jest już to konieczne? Wprowadzono bowiem elektroniczne pozwolenia na wjazd do Rosji. Obejmuje Obwód Kaliningradzki oraz Obwód Leningradzki, które rozszerzono dodatkowo o Dalekowschodni Okręg Federalny Rosji. Planując więc podróż także do Kraju Nadmorskiego (Primorsky Krai), obwodu sachalińskiego, Kraju Kamczackiego, obwodu amurskiego, Kraju Chabarowskiego, Czukockiego Okręgu Autonomicznego, Buriacji czy Kraju Zabajkalskiego wystarczy złożyć wniosek on-line i można cieszyć się pobytem w wybranym regionie do 8 dni. Warunkiem jest tylko przylot bezpośrednio do danego portu lotniczego objętego wjazdem na wizach elektronicznych. Lot musi być bez przesiadki w innym mieście rosyjskim (np. w Moskwie).

Jak złożyć wniosek o wizę?

Wniosek o taką e-wizę można złożyć osobiście na stronie ministerstwa. Jednak jeśli nie posługujemy się językiem angielskim ani rosyjskim mamy możliwość skorzystania z usług firm w tym pośredniczących. Szczególnie polecana na forach jest na przykład Wizaserwis z Warszawy. Obwód Kaliningradzki lub Obwód Leningradzki możesz odwiedzić z e-wizą do Rosji.

Chcesz odwiedzić Moskwę lub po prostu interesuje nas dłuższy wyjazd w Rosji niż wspomniane 8 dni, na które zezwala e-wiza?

W Twoim imieniu mogą złożyć też wnioski o tradycyjne wizy rosyjskie w konsulacie. Opłata za ich pośrednictwo jest dość niska, a pomoże zaoszczędzić nam czas, który spędziłby stojąc w kolejce do konsulatu. Ominiesz też konieczność tłumaczeniu strony ministerstwa rosyjskiego uważając, żeby nie popełnić błędów mogących zaważyć na naszym wyjeździe do Rosji.

Sprawdź procedury dotyczące e-wizy do Rosji.
Karolina Morka
Autor

Karolina Morka