Ceperski przewodnik, nr. 1 w Tatry

CeperKasen 

Tylko od Ciebie zależy, czy wędrówka po górach będzie przyjemnością czy koszmarem. Dobrze przygotowany i wyekwipowany turysta, to bezpieczny i spokojny wędrowiec, który nie będzie zagrożeniem dla siebie i innych. Pamiętaj, w górach nie odpowiadasz tylko za siebie. Pozostaw tary takie, jak je zastałeś.

Dobrze zaplanowana trasa to oszczędność czasu i nerwów. Dokładnie znamy własne możliwości i pod to już dużo wcześniej możemy zaplanować optymalny szlak. Warto skorzystać z przemyśleń osób, które mają większe doświadczenie. Tutaj z pomocą przyjdzie nam Ceperski przewodnik po tatrach polskich i słowackich”.

 

Na stronie https://przewodnik-po-gorach.pl/ jest już dostępne trzecie wydanie książki. Dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w plecaku dostępny jest również e book. Ja wolę tradycyjne formy, dlatego mój przewodnik sprzed czterech lat jest już nieźle sfatygowany. Dodatkowo, sam okraszam książkę swoimi notatkami i dodatkowymi informacjami. Przywiązuję się do przedmiotów. Dlatego zdejmuję go z półki nawet gdy nie planuję wycieczki, a chcę poczuć odrobinę magii Tatr.

 

Przewodnik to nie tylko mapy i schematy, ale również mnóstwo szalenie ważnych informacji. Gdy chciałem zacząć swoją przygodę z górami, myślałem, że pozjadałem wszystkie rozumy. To ja wiedziałem, co jest mi potrzebne, a co nie. Życie szybko to zweryfikowało. Pierwszy wyjazd to zupełna katastrofa. Po powrocie z giewonty zakwasy nie odpuszczały przez tydzień, a nogi miałem tak strasznie obtarte, że i tak bym w ciągu tych 7 dni butów nie założył. Ta gorzka lekcja nauczyła mnie pokory. Teraz już w plecaku zawsze mam najpotrzebniejsze przedmioty i apteczkę z plastrami . O porządne buty również zadbałem. Poprzednie nie były nawet za kostkę. Teraz noszę parę skarpet na zmianę.

 

Oczywiście, ciężko jest się przygotować na wszystko, ale czytając od deski do deski przewodnik będziemy w stanie zrozumieć więcej. Autor opisał zjawiska pogodowe, będziemy wiedzieć, się jak je interpretować. Dowiemy się więcej o faunie i florze.

 

Dla mnie najważniejsze są opisy szlaków, uporządkowane według miejsc, z których startujemy. Dzięki temu jest porządek i precyzyjnie i szybko możemy stworzyć cały plan. Dodatkowo, dzięki opisom wiemy, czego możemy się spodziewać po tracie. Dla osób lubiących rywalizację w przewodniku można wpisywać datę pierwszego zdobycia szczytu. Ja poszedłem o krok dalej i wpisuję czas, jaki mi to zajęło. Chętnie porównam najnowsze wyniki:)

 

Zbliża się jesień, czas wypraw, kiedy możemy się cieszyć moim zdaniem najpiękniejszymi widokami. Skąpane w złocie i brązie szczyty to widok, który na długo pozostaje w pamięci. Dla mnie, typowego mieszczucha jest to ogromne przeżycie. Uwielbiam przyrodę, uwielbiam Tatry

CeperKasen
Autor

CeperKasen

Publikacje tego autora